V letošním roce zahájila Oblastní charita Dvůr Králové za finanční podpory Nadace KB „nové“ vzdělávání pěstounů. Jedná se o Kurzy terapeutického rodičovství podle metodiky Kim S. Goldingové, ve kterém se v loňském roce celý pracovní tým školil pod organizací ATTA u PhDr. Jany Kovařovicové a PaedDr. Petry Pávkové.
Jedná se o relativně nový směr podpory pěstounů, kteří se denně setkávají s komplikacemi spojenými s porozuměním obtíží ve výchově svých přijatých traumatizovaných dětí. Vedle výchovných potřeb totiž pěstoun musí naplňovat i vývojové a terapeutické potřeby dítěte, které se vlivem traumatu odlišují od těch běžně očekávaných v kontextu chronologického věku. Celé vzdělávání se zaměřuje především na podporu pěstounů. Vede je k nalézání způsobů, jak zabezpečit potřeby svěřených traumatizovaných dětí. Pochopení vývojového traumatu pak vede k vysvětlení, proč děti umístěné do náhradní rodinné péče, které ztratily důvěru k lidem, nejsou schopné bez pomoci úspěšně fungovat v mezilidských vztazích, nezvládají své emoce a potřebují zvýšenou podporu a útěchu. Kurzy Terapeutického rodičovství díky tomuto porozumění pomáhají náhradním rodičům nalézat účinné výchovné intervence, které jsou velmi důležité pro oboustranně spokojené soužití. Zároveň slouží k vzájemnému sdílení, které podporuje pěstouny v jejich potřebě být součásti skupiny osob se stejnými starostmi a problémy.
Po půlroční realizaci jsme získávali od našich pěstounů zpětnou vazbu. Absolutní většina účastníků dvou realizovaných kurzů spontánně prohlásila, že tento typ vzdělávání v bezpečných skupinách, které se podařilo díky doprovázejícím pracovnicím rodin vytvořit, má pro ně léčivý dopad. Vyjádřili své překvapení nad tím, jak velmi ovlivnilo vlastní dětství jejich výchovné metody a jak fungují strategie terapeutického rodičovství v podpoře přijatých dětí, konkrétně při zvládání obtížných situací.
Za OCH DK Centrum pro rodinu Klubko AliŠi