Královéhradecký kraj minulý týden pořádal ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými a příspěvkovými organizacemi kraje Týden pěstounství. Bohatý program pro veřejnost a pěstounské rodiny se konal ve více jak 10 městech regionu v rámci osvětové kampaně Staň se náhradním rodičem.

„Díky Týdnu pěstounství se už poněkolikáté úspěšně podařilo rozšířit myšlenky náhradního rodičovství mezi širokou veřejnost a já jsem velmi ráda, že počty zájemců o pěstounskou péči ve srovnání s loňským rokem v Královéhradeckém kraji přibývají. Akce má z mého pohledu nejen významný osvětový charakter, ale zároveň ji vnímám jako skvělou příležitost srdečně poděkovat stávajícím pěstounským rodinám, kterých je v našem kraji téměř 550, za jejich obětavou a smysluplnou činnost,“ řekla náměstkyně odpovědná za sociální oblast Martina Berdychová.

Možností, jak se dozvědět řadu zajímavostí o náhradní rodinné péči, měli návštěvníci Týdne pěstounství hned několik. Účastnili se tematicky laděných výstav, které se uskutečnily ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové, na městských úřadech ve Dvoře Králové nad Labem, Kostelci nad Orlicí, Hořicích, Dobrušce, Jičíně, Náchodě a na Magistrátu města Hradec Králové. Zapojené orgány sociálně-právní ochrany dětí z Nového města nad Metují a Jaroměře nabídly zájemcům o náhradní rodičovství odborné konzultace formou informačních stánků.

Městské úřady a organizace v Nové Pace, Broumově, Dobrušce a Rychnově nad Kněžnou připravily pro pěstounské rodiny společná setkání se sociálními pracovníky, na kterých mohli vzájemně sdílet své zkušenosti. Nenudili se ani děti, pro které organizátoři přichystali zábavné aktivity. „Od organizací, pěstounů a účastníků máme pozitivní ohlasy na jednotlivé akce a celkově rozmanitý program letošního Týdne pěstounství,“ dodala náměstkyně hejtmana Berdychová.

Celotýdenní nabitý program vyvrcholil v sobotu Dnem pro pěstouny, který se uskutečnil v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Součástí zážitkového dne bylo vystoupení kouzelníka Aleše Krejčího, koncert kapely STO Jazz Orchestra Hradec Králové a nechyběla ani prohlídka zoologické zahrady. Do Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem přijelo celkem 108 pěstounů se 117 dětmi z celého regionu.

Týden pěstounství je již tradiční akcí pořádanou Královéhradeckým krajem, která se každoročně koná na podporu náhradní rodinné péče a šíří myšlenku její důležitosti mezi širokou veřejnost.

Plné hnízdo 2: Kiklhornová

16. června 2024|

„Nemusí se mi líbit, hlavně že se líbí dítěti,“ říká o budoucích rodičích svých „sazeniček“ přechodná pěstounka Jana Kiklhornová. Svou touhou začít s pěstounstvím objevila při práci ve vězení, kde si všimla, že spoustě [...]

Plné hnízdo 2: Kuční

9. června 2024|

Každý z nás občas musí obhajovat svůj výchovný styl, ale pěstounští rodiče se s tím potýkají rozhodně častěji. Využívají totiž terapeutické rodičovství a to je pro mnohé běžné rodiče i prarodiče na první pohled [...]

Náhradka

6. června 2024|

Každé dítě by mělo vyrůstat doma Novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec  zachycují příběhy těch, kterým osud nadělil těžký začátek života. Jaké to je být pěstoun? Co všechno to obnáší? Jaký je rozdíl mezi pěstounstvím [...]

Bábovkový den

3. června 2024|

Tento den na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje zasedala Pracovní skupina NRP a zároveň porada vedoucích Orgánů sociálně právní ochrany dětí z Královéhradeckého kraje. Sociální pracovnice krajského úřadu a členové pracovní skupiny NRP upekli bábovky [...]