Královéhradecký kraj pořádá ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi již tradiční Týden pěstounství na podporu náhradní rodinné péče. Uskuteční se ve dnech 12. až 18. září ve více jak 10 městech regionu a nabídne program pro pěstouny i širokou veřejnost.

„Pěstounská péče je pro naši společnost nenahraditelná. Umožňuje dětem, o které se nemohou nebo nechtějí starat jejich biologičtí rodiče, vyrůstat ve skutečném rodinném prostředí. V našem kraji je v současné době přes pět stovek pěstounských rodin, ale dětí, které potřebují nový domov, je nadále mnohem více. Týden pěstounství je proto skvělou příležitost, jak zvýšit povědomí veřejnosti o náhradní rodinné péči, vyvrátit nepravdy a mýty o ní a zároveň představit možnosti, jak se stát pěstounem,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová.

V evidenci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje je aktuálně téměř 300 dětí, kterým je možné zprostředkovat náhradní rodinnou péči. Jedná se převážně o děti starší 6 let, chlapce starší 4 let, děti se sourozeneckými vazbami, se zdravotním či mentálním hendikepem a také děti z minoritních etnik, které aktuálně žijí v dětských domovech a čekají na nový domov.

„Dlouhodobě vnímáme potřebu zvýšení počtu pěstounů, která vyplývá i z krajských statistik, a posilování povědomí o náhradní rodinné péči mezi veřejností prostřednictvím osvěty může pomoci zabránit svěření dítěte do ústavní péče. Kraj vede v současné době 87 rodin zařazených do registru vhodných pěstounů, ale pouze 20 z nich je připraveno na přijmutí dalšího dítěte do rodiny. Být pěstounem není rozhodně jednoduchá cesta. Ze zkušeností a slov dlouholetých pěstounů je to ale úloha, která má velký smysl a přináší mnohdy více štěstí do rodiny, než si dokážeme představit,doplnila náměstkyně Berdychová, která nad Týdnem pěstounství převzala záštitu.

Týden pěstounství odstartuje v pondělí 12. září a potrvá do neděle 18. září. Na území téměř celého kraje je připravena řada zajímavých akcí na podporu náhradní rodinné péče. Součástí programu je i Den pro pěstouny, který se uskuteční 17. září v Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem.

Více informací k programu zde: Program_TP_2022

Týden pěstounství v Dobrušce

26. září 2022|

Po celou dobu byla v prostorách MěÚ Dobruška k vidění výstava „Jsem pěstoun“. V úterý 13.9.2022 byl vyčleněn prostor pro případné zájemce o pěstounskou péči. V úterý 13.9.2022 také proběhlo poděkování pěstounům (od 16 ho 19 hodin) [...]

Týden pěstounství v Kostelci nad Orlicí

20. září 2022|

V prostorách městského úřadu, odboru sociálních věcí je možnost shlédnout plakáty na téma: „Jsou věci, které zažijete jen v rodině.“, „Minimum práv dětí v NRP.“ a „Mýty o pěstounství.“ Plakáty propagující pěstounskou péči budou stálou expozicí [...]

Týden pěstounství v Jaroměři

19. září 2022|

Organizace Diamant a Městský úřad uspořádali akci „Staň se náhradním rodičem“ a „Nech pěstounství, ať se Tě dotkne“ Informační centrum, nám. Československé armády 16 a Pasáž před kavárnou Žákova Studovna, nám. Československé armády [...]