Na iDNES.cz, vyšel dne 17.12.2020 článek o přechodných pěstounech. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pestounska-pece-deti-covid-19-koronavirus-nedostatek-penez.A201216_203232_domaci_cern

„Přechodní pěstouni kvůli covidu a problémům s ním spojeným ztrácejí zájem poskytovat dětem náhradní rodinnou péči.

Alena Benešová si před rokem a půl vzala do péče právě narozenou holčičku, která nemohla zůstat u svých biologických rodičů. Je to už osmé miminko, o něž se Benešová stará jako přechodná pěstounka. Díky lidem jako ona nemusejí děti z problematických rodin končit v ústavech. Určitou dobu stráví u přechodných pěstounů, než se pro ně najde rodina, u níž zůstanou dlouhodobě.

„Pět miminek jsem předala adoptivním rodinám, jedno dlouhodobým pěstounům a jedno se vrátilo do biologické rodiny do péče babičky. Má práce má velký smysl. Bohužel, po tomto roce vážně uvažuji, že skončím nebo na nějakou dobu přeruším,“ svěřila se sedmapadesátiletá Benešová z Prahy.

Není jedinou přechodnou pěstounkou, která po letošním covidovém roce o ukončení činnosti uvažuje. Z průzkumu organizace Dobrá rodina vyplynulo, že o ukončení či přerušení uvažuje téměř polovina aktivních pěstounů.

Nejčastějším důvodem jsou nedostatečné finance. „Epidemie koronaviru tento stav bohužel zhoršuje. Rodiny více než kdy dříve řeší, zda to ještě utáhnou. Pokud v této složité době vypadne jejich další příjem, například druhý z partnerů přijde o práci, začne být poskytování přechodného pěstounství pro rodiny neudržitelné,“ vysvětlila Alžběta Hlásková z Dobré rodiny.

Přechodní pěstouni dostávají hrubou měsíční odměnu 20 tisíc korun. Tato částka se nezvýšila od roku 2014, přestože ceny od té doby vzrostly. Ministerstvo práce a sociálních věcí sice už dokončilo novelu zákona, v níž navrhuje zvýšit částku na 27 tisíc korun, přičemž odměna za každé další dítě by se zvyšovala o 6 tisíc, jenže návrh čeká několik měsíců na projednání ve Sněmovně. A kvůli jiným zákonům spojeným s covidem ji poslanci stále odkládají.

„Přestávám mít sílu čekat, jestli nám odměnu někdy zvednou. Je to pro mě práce na plný úvazek. Když zrovna nemám u sebe žádné dítě, musím být k dispozici, kdybych se měla nějakého dalšího ujmout. Nemůžu jít v mezidobí ani na brigádu, protože žádnému zaměstnavateli neumím zaručit, jak dlouho u něj budu pracovat,“ popsala Benešová, která sama má tři už odrostlé děti.

Odložené soudy

S koronavirem souvisí i další faktory, které pěstounům nyní práci ztěžují. Soudy a úřady rozhodující o dalším osudu dítěte jsou v době pandemie pomalejší. Dítě by u přechodného pěstouna mělo být maximálně rok. Benešová jej u sebe má už o půl roku déle a předpokládá, že ještě dalšího půl roku ho mít bude.

„V dubnu se nám kvůli karanténě odsunulo soudní jednání na polovinu června. Soud nařídil vyhotovení znaleckých posudků. Až v říjnu jsme dostali usnesení, že byli ustanoveni znalci, a dodnes nevím, jestli se s biologickými rodiči viděli,“ povzdechla si Benešová.

Na vysvětlenou, do přechodné pěstounské péče může jít jakékoliv dítě až do 18 let. Přechodní pěstouni by ale v prvé řadě měli nahradit kojenecké ústavy (dnes častěji nazývané dětská centra), dítěti dát domácí zázemí a připravit je na přechod do dlouhodobé péče. Tu může zajistit buď úplně nová rodina, nebo se dítě vrátí ke svým rodičům, jestliže ti si vyřešili problémy, pro které jim dítě úřady odebraly.

Přechodných pěstounů je v Česku už tak nedostatek. Ministerstvo práce má poslední souhrnnou statistiku o jejich počtu ke konci roku 2019, kdy jich bylo 825, z toho reálně aktivních přibližně 600.

Podle vyjádření většiny krajských úřadů pěstounů od té doby ubylo. „Jejich nedostatek je problém dlouhodobý – žadatelů o pěstounskou péči na přechodnou dobu i dlouhodobých pěstounů postupně ubývá,“ potvrdil třeba mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf. V kraji mají momentálně aktivních 48 přechodných pěstounů, pět má činnost přerušenou. Loni jich bylo o sedm více. „Naproti tomu je v evidenci krajského úřadu téměř 900 dětí, kterým se vyhledává převážně tento typ péče,“ zdůraznil Volf nepoměr mezi počtem pěstounů a počtem dětí, jež by je potřebovaly.

Více zájemců by ocenili také ve Středočeském kraji. „Máme dostatečný počet pro přijetí jednoho či dvou dětí. V případě vícečetných sourozeneckých skupin jich ale máme nedostatek,“ uvedla mluvčí středočeského hejtmanství Helena Frintová.

Například v Plzni by větší zájem uvítali i proto, že jejich kojenecký ústav je plný. „Dětské centrum v Plzni pro děti do tří let má pořád plnou kapacitu, přechodní pěstouni měli nahradit roli těchto dětských center, ale situace se neposunuje k lepšímu,“ posteskla si Eva Ullmanová, vedoucí služeb náhradní rodinné péče Diakonie Západ Českobratrské církve evangelické.

Nicméně pěstouna na přechodnou dobu nemůže dělat každý. „Povolání“ se příliš nedoporučuje ženám, které ještě neměly vlastní dítě, protože by pro ně mohlo být těžké se s dítětem po roce rozloučit. Není vhodné ani pro rodiny s malými dětmi, které ještě neumějí pochopit, proč mají nového sourozence jen na krátkou dobu. Přechodnými pěstounkami jsou proto nejčastěji ženy po čtyřicítce s odrostlými vlastními dětmi.“

A jak je to v našem kraji?

aktuálně je v evidenci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje 43 rodin pěstounů na přechodnou dobu, z nichž 11 rodin má přerušen výkon pěstounské péče na přechodnou dobu. K dispozici tedy v současné době máme 32 rodin pěstounů na přechodnou dobu.

Momentálně je k dispozici v Královéhradeckém kraji 6 volných rodin pěstounů na přechodnou dobu.

Otázku, zda je počet dostačující, je potřeba uvést do souvislostí: Krajský úřad Královéhradeckého sleduje dlouhodobě pokles zájmu o pěstounskou péči na přechodnou dobu (pro srovnání – v roce 2014 krajský úřad zaevidoval 47 žádostí o pěstounskou péči na přechodnou dobu, v roce 2019 a 2020 to byly pouze 4 žádosti o tuto formu náhradní rodinné péče). Obecně lze říci, že více rodin pěstounů na přechodnou dobu ze systému odchází než by bylo nově do systému zařazováno (jedná se o celorepublikový trend). Důvody spatřujeme v náročnosti péče o ohrožené děti, důvodem je jistě i nízké finanční ohodnocení.

Souvisejícím problémem je následně hledání dlouhodobého řešení pro děti v pěstounské péči na přechodnou dobu, protože mezi veřejností není velký zájem ani pěstounskou péči.

Pomozte nám to změnit.